2015. augusztus 25.

Teremben kontra szabadban


Készülök már egy ideje erre az írásra. Amióta spinracing órákat tartok, az átlagnál többször jön szembe velem a következő kérdés: miért nem szabadban kerépározol?! Tegnap egy régi, kedves ismerősöm kérdezte, amikor edzésre tartottam (biciklivel), ő pedig szintén keróval, tuti bivciklis szerkóban épp a városból tartott kifelé hosszútávra, és a sétálóutcán megálltunk egy pár szót váltani. Ez volt az utolsó jel, most már muszáj írnom :) Két véglet van egyébként, és közte sok-sok alternatíva: csodálkozó, értetlen tekintettel kísérve elhangzik a kérdés, vagy egyszerűen, szárazon tényként közli velem valaki, hogy szerinte ennek semmi értelme, és hosszan érvel, hogy miért értékesebb kint tekerni. Minden esetben érzek némi előítéletet: ez a nő nem normális, egy zárt helyiségben, álló biciklin pörgeti magát, pedig mennyivel életszerűbb, ha a lágy mezők övezte széles országúton fújja a szél az ember haját.

Lehet, hogy meglepő, de én is azt gondolom, a legtutibb szabadban tekerni. Ha lehet, jól neki készülve rászánni az időt, szép napos időben egész nap túrázni. Meg is teszem, tesszük, sajnos sokkal kevesebbszer, mint ahogy azt szeretnénk. 

Aztán van egy másik szabadban kerékpározós műfaj, amitől totál be vagyok ájulva, mert ha valaki profin tolja, akkor csak így érdemes, mint ahogy a Körös Bike csapata csinálja Mészáros Zoli szárnyai alatt. Mer' ez valódi sport, a nyeregben profi tekerők ülnek, igazi falkában száguldanak hihetetlen tempóban. 

Én nem vagyok profi sportoló. Későn kezdtem mozogni, és most, hogy spinracing edző vagyok sem tartom magam Igazi Sportolónak. Egy átlagos hétköznapokat élő nő, anya, segítő szakember vagyok. Minden napom kemény logisztika, és szoros együttműködés a szeretteimmel, és önmagammal, hogy minden beleférjen egy napba, egy hétbe
amit muszáj mert kötelesség,
amit kell mert édes felelősség,
és ami szükséges mert csak az enyém.
Nem könnyű a saját magam töltődésére, kedvtelésére, szükségletére időt szakítani. Azt hiszem ezzel majdnem mindenki így van, mert valakitől elvesszük azt az időt, amit csak magunkra fordítunk. Heti 4 óra, melyek a mindennapokból a valóságban kb 1,5 órát vesznek el, így alkalmazkodnia kell körülöttem azoknak is, akik érintettek: a családom és a kollégáim. Sok köszönettel tartozom nekik, és folyamatosan törekszem arra, hogy részesüljenek abból, amit az ő együttműködésükkel a rendszeres mozgásból merítek:
- egyensúlyban és békében vagyok önmagammal és a világgal
- tudok mosolyogni, és szeretni
- megsokszorozódnak az energiáim, így többet tudok adni
- kevesebbszer vagyok morcos és idegbajos (ugye így van :)?), mert jobban bírom a nehézségeket, és a feszültséget
- miközben rendszeresen mozgok, és ez csak az enyém, adok belőle másoknak is (az az igazság, hogy főleg emiatt lettem edző: így muszáj ott lennem minden órán ;) )

Visszatérve a posztomat indító kérdésre: teremkerékpározás kontra tekerjünk a szabadban? Itt üzenem mindenkinek aki ezután fel akarja tenni nekem a kérdést: NINCS KONTRA!!!!!! Nem összehasonlítható ugyanis a kettő. 

És akkor nézzük meg egy picit a mozgás természete szempontjából is ezt a kérdést. Ha felülsz a biciklidre, és intézed az ügyeidet napközben: "tekerek én egész nap" - szokták mondani. Városban, ha jól nekieresztheted egy egy szakaszon, max. 20 km/órával tolod, jobb esetben pár percig. Egyébként lazán kerülgeted a többi biciklist, figyeled az eléd lépő gyalogosokat, megállsz beszélgetni stb. Vagyis 0 inetnzitás, kontroll, és igen csekély izommunka. Hidd el, tudom, miről beszélek. 2 évig voltam ránőve a biciklimre, + a gyermekülésben mögöttem a lányom. Még most is mosolygok, ha erre az időszakra gondolok, mert annyira szerettem mindenhova biciklivel menni. Sajnos most nem tehetem meg, mert egy másik városban dolgozom, így kénytelen vagyok más módon közlekedni. 

Ha hosszabb távon tekersz, mondjuk hétvégén uzsgyi minimum Szanába, vagy Póstelekre, az persze egészen más. Főleg, ha tudsz időnként nagyobb túrákat is csinálni, akár 40-50 km-t is. De mégis hányszor teszed meg ezt egy évben? Télen nem, mert tél van, nyáron pedig, ha össze tudod szervezni, max...., no, hány alkalom?! De ettől még nem kevésbé értékes, és javallott. Csak nem rendszeres és nem edzés. A teremben azonban ez történik: edzés van. Tervezett, felépített óravezetés, erőnlét növelés, zsírégetés, izomépítés, és nem mellékesen feszültségoldás, és élvezet. Bár előbb inkább csak a küzdelem van. Mert az nagyon fontos, hogy rendszeresen csináld. 

2015. első félévében 80 órát tartottam. Vagyis konkrétan 80 órányit tekertem át az életemnek ebben az időszakában (meg ennél is többet, mert szeretek a többieknél is tekerni :) ) Nyilván nem én vagyok a példa, de elárulom, van az Indoor Cycling közösségben, aki ennél is többet tekert a vendégeink közül :). De ha abból a szemszögből nézem a dolgot, hogy egy átlag családanya és háziasszony vagyok, akinek fontos a mozgás, és nem mellékesen szeretek tekerni, azért szerintem szép eredmény. A heti logisztikába be tudtam illeszteni ennyi mozgást, ami rendszeres, és többnyire állandó. De szeretek szabadban is tekerni. Imádom ahogy süti a nap az arcom, ahogy fújja a szél a hajam, hogy beleszagolok a levegőbe és érzem a fák, a napraforgó mező, és föld illatát. És azt is szeretem, hogy amikor leszállok a bicikliről, megpusztulok, úgy ég az izmom. Mert teljesen más kint tekerni. Ha kint edzenék, Körös Bike-os lennék :D!

Ja, még valami. Azért mert én szenvedélyes spinracer vagyok, nem jelenti, hogy ha neked más a sportod, ne tudnám elfogadni. Ahogy Erika írta a tegnapi posztban, elég egyértelműen ki szokott derülni: vagy imádod, és nem tudod abbahagyni, vagy egyáltalán nem a tiéd. Ez viszonylag hamar ki szokott derülni. Az első pár óra után.